Novinky > Výcvik > Všestranný výcvik

Všestranný výcvik

Schutzhund (SchH) je druh výcviku psa, který vznikl původně ve 20. století z iniciativy Klubu chovatelů německého ovčáka a udržoval tak pracovní schopnosti plemene. Pasení ovcí s narůstajícím průmyslem upadalo.

Zatímco termín Schuzthund znamená doslovně "obranný pes", v tomto typu výcviku musí pes prokázat stejné kvality i v poslušnosti a stopařské práci. Ve všech stupních SchH musí pes absolvovat všechny 3 oddíly (tj. stopa, poslušnost, obrana).

Historie zkušebního řádu IPO  v České republice začala v roce 1958, kdy na Mistrovství světa v Manhainu reprezentovali pánové Schöber, Hůza, Houdek, Němec a Červenka. V roce 1959 v Lucembursku se dokonce Červenka umístil na 4. místě a na 5. místě Maruška. V této době nebylo IPO ve stejné podobě jako dnes. Oddíly byly 3 - stopa, poslušnost a obrana, ale pouze po 60 bodech. IPO se nerozdělovalo dle stupňů, zkouška byla pouze jedna, s názvem IPO. V České republice se v té době IPO necvičilo.

Od roku 1966 se k našemu národnímu zkušebnímu řádu přidává jednostupňová zkouška IPO a stává se jeho součástí. Zároveň s touto zkouškou se přidává zkouška PO, která je v této době nutná k zadání titulu CACIB na mezinárodních výstavách a je podmínkou pro pracovní plemena k udělení titulu Interchampion.

V roce 1971 je zkušební řád IPO vydán samostatně. Zkouška IPO je rozdělena na 3 stupně a začíná se posuzovat od roku 1980. V roce 1984 bylo vydáno 2. vydání tohoto zkušebního řádu.

Dne 12. června 1989 byl na generálním shromáždění FCI v Helsinkách vydán nový řád IPO a platnost tohoto nového řádu byla u nás přijata až v roce 1993

Zpracovali: Koráb-Píšová-Gardiánová, 2008

Menu

Klub chovatelů belgických ovčáků v Českých zemích - KCHBO