Novinky > Výcvik > Agility

Agility

Co to je a co od něj můžeme očekávat?

Agility je sport. To znamená, že pes se sice nenaučí nic užitečného, jako je třeba obrana páníčka, ale umožní nám zažít vzrušení ze závodů, pokud se rozhodneme soutěžit, nebo si zacvičit a rozhýbat tělo, pokud se rozhodneme jen trénovat na cvičáku. U psa má rozvíjet obratnost a souhru s páníčkem. Protože je to sport týmový, a týmem se myslí dvojice pán - pes, vyžaduje pohyblivost a rychlé reakce nejenom od psa, ale i od pána, který má na výsledku poloviční podíl. Naštěstí nároky kladené na lidskou část týmu nejsou pro většinu populace nepřekonatelné.

K provozování agility jsou potřeba hlavně překážky, tedy to znamená docházet na cvičák, nebo si pořídit vlastní. Seznam cvičišť naleznete na stránkách českého Klubu agility. Překážky mají tvar a rozměry určené řádem, který je k nahlédnutí také na stránkách výše zmíněného klubu. Belgický ovčák je velký pes, na závodech skáče překážky určené pro kategorii "large", tedy horní tyčku má umístěnou ve výšce 60 cm.

Pro koho se hodí a kdy začít?

Určitě pro každého zdravého belgičáka. Protože se jedná o sport, výcvikem motivujete psa vydat ze sebe všechno, běžet rychle na hranici svých schopností, a to vyžaduje psa zdravého. Většina belgičáků by za balónek dala život a tak jim nevysvětlíte, že mohou zpomalit, když je to jen trénink :) Pokud máte štěně, výcvik se musí přizpůsobit věku. Problémové překážky jsou zejména áčko - postavené do soutěžní výšky zatěžuje páteř; slalom - velká zátěž na klouby a páteř; skoky - klouby předních nohou; kladina - velký mladý pes neovládá ještě svojí rovnováhu a může nebezpečně spadnout, nepřiměřenou zátěží mohou být rovněž prudké zatáčky.  Proto se doporučuje plné zatížení psa velikosti belgického ovčáka na soutěžních rozměrech překážek od věku kolem 15 měsíců, klidně i později. Více o přípravě štěňat na agility píši zde.

Pokud se trénuje rozumně a pes se nepřetěžuje, to znamená, že trénink skončí dřív, než projeví známky únavy, je riziko nějakého zdravotního poškození nebo úrazu malé, stejné jako například při procházce v lese. Pro psa je běh po parkuru velký výkon, cvičit může jen pár minut bez přestávky, a jen několik běhů během dne. Názorů na to, jak často a od jakého věku cvičit, je nejspíš tolik, kolik je trenérů agility, ale kdo má svého psa rád a cvičí hlavně pro radost ze společné souhry pána a psa, tak ten jistě najde tu správnou míru.

Závodit nebo ne?

Rozhodně ano :) Závodění je zábava a vzrušení. Rozhodčí postaví pokaždé jiný parkur a vaším úkolem je ho vyřešit a porovnat se s ostatními, a to je něco, co na cvičáku zažijete jen omezeně. Hlavní půvab agility není v tom, že pes umí překonat překážky, ale právě v jejich spojení do parkuru, a v hledání té nejrychlejší a nejkratší dráhy psa. Možností, jak zkombinovat překážky, je nekonečně mnoho, nikdy neběžíte stejnou trať dvakrát.

Pokud začínáte cvičit agility s tím, že vám stačí "rekreační úroveň", brzy zjistíte, že "rekreace" je to pro většinu závodníků, a výlet na závody je zábavnější víkendový program než návštěva okolních hradů a zámků.

Vaše závodní kariéra začne tak, že přijedete na závody, vyplníte si žádost o výkonnostní průkaz, a začnete soutěžit v kategorii A1. Závod většinou obnáší během jednoho dne tři běhy, tzv. jumping (parkur bez kladiny, áčka, houpačky a stolu), agility (dříve open, parkur může obsahovat všechny překážky) a zkoušku - ze začátku A1, po splnění příslušných podmínek A2 a nejvyšší je A3. Vrcholem sezóny bývá Mistrovství republiky, kterého se po splnění kvalifikačních podmínek mohou zúčastnit psi s PP i bez PP, a Mistrovství světa FCI, na to mohou jen psi s PP. Pro všechny psy je určen úžasný závod European Open, kde se v kategorii large sejde kolem 300 závodníků, a o něco menší IMCA, akce spojená i s mistrovstvím pro hendikepované psovody - ParAgility. Na MS, EO a IMCA se závodníci vybírají na kvalifikačních závodech, pravidla kvalifikace určuje Klub Agility.

Speciálně pro Belgické ovčáky je určeno Mistrovství republiky BO a Mistrovství světa BO. MS pořádá z pověření organizace FMBB některý z národních klubů v Evropě a pravidla pro nominaci na tuto soutěž určuje Klub chovatelů belgických ovčáků. V roce 2009 se Mistrovství konalo i v České republice.

Seznam všech závodů, které se u nás pořádají, naleznete na stránkách databáze Klubu Agility

Zpracovala: Alice Drábková


Menu

Klub chovatelů belgických ovčáků v Českých zemích - KCHBO