Novinky > Výcvik > Dogfrisbee

Dogfrisbee

Belgický ovčák - pro dogfrisbee jako zrozený

Velmi zjednodušeně by se dogfrisbee (také nazývané discdog) dalo popsat jako házení disků psovi. Disky bývají většinou plastové, ale pro rekreační házení výborně poslouží i látkové nebo gumové. Důležité je pouze to, aby nemohly poranit psa. Soutěží se ovšem pouze s disky plastovými, speciálně k tomu vyrobenými, které jsou pro psa bezpečné a zároveň mají výborné letové vlastnosti.

Cílem je, aby pes chytal disky za letu, což od člověka vyžaduje určitou minimální zručnost hodu disku tak, aby jej pes měl možnost chytit a od psa předpoklad rozvinutého kořistnického pudu a aportování (donášení) disku zpět. A právě tyto dvě vlastnosti předurčují belgického ovčáka k tomu, že se řadí mezi nejvhodnější plemena pro tento sport.

Házet si můžete jen tak na louce za domem, soutěživější z vás ovšem dříve nebo později dorazí na nějakou soutěž. Ideální je začít nějakou distanční disciplínou, ve kterých se hází vždy pouze jedním diskem, a to buď na vzdálenost, přesnost, rychlost přinesení, a nebo kombinaci všech zmíněných dovedností. Královskou disciplínou se ovšem u dogfrisbee počítá freestyle, kde má psovod k dispozici až 10 disků a během vymezeného času s hudebním podkresem předvádí nejrůznější triky a hody a rozhodčí, podobně jako třeba u krasobruslení, hodnotí kvalitu předvedení, obtížnost, umělecký dojem, atd...

Bezpečnost

Vzhledem k tomu, že psi při dogfrisbee často skáčou, bývá zdraví často diskutovaným tématem. S tréninkem složitějších triků je samozřejmě potřeba počkat až do ukončení růstu zvířete. V mládí je nejdůležitější v psovi maximálně rozvinout kořistnický pud, ale zároveň budovat ovladatelnost a kontrolu. Je tedy důležité, aby pes disky miloval, zároveň je ale uměl kdykoliv pustit, donést do ruky, apod.

Bezpečnost psa má v rukou plně každý psovod a to především tím, jak dobře umí házet. Pokud má totiž pes dobře vyvinutý kořistnický pud a pro disk se doslova přerazí, je potřeba, aby psovod za jakýchkoliv podmínek dokázal hodit disk přesně tam, kam si to naplánuje. A samozřejmě jeho plán musí vždy vycházet z přirozeného pohybu psa. Z toho vyplývá, že každý zodpovědný psovod před tím, než začne disky házet svému psovi, stráví hodiny házením bez psa. Ideální, jak zkrátit čekání na to, než nám štěně doroste.

Já osobně svým psům disky představuji klidně i ve štěněcím věku, ovšem ne více, než jakoukoliv jinou hračku. Disky jim ale začínám házet, stále velmi zřídka, okolo 10. měsíce věku, ovšem jen takové hody, které pes v přirozeném pohybu chytá bez velkého brždění či krkolomného skákání. Takové hody jsou pro psa bezpečnější, než házení míčku, který pes v plné rychlosti sbírá ze země.

Kdy a kam na závody?

V ČR smí soutěžit psi od 18 měsíců a v termínovém kalendáři najdete soutěže od března až do konce října po celé ČR. Dogfrisbee dění v ČR zaštiťuje DiscDog klub ČR (www.discdog.cz), na jehož stránkách najdete i odkazy na semináře, pravidla či odborné články o dogfrisbee.
pro začátek je ideální zvolit některou z distančních soutěží a věřte, že jsou i disciplíny, ve kterých může vyhrát každý, kdo hodí 20 metrů!

Dogfrisbee a belgický ovčák

Vlastnosti BO přímo předurčují k tomuto sportu a BO se také výrazně zapsal do historie tohoto sportu jak u nás, tak v celé Evropě. BO je totiž jedno z oblíbených plemen manželů Wolffových z Německa, kteří patří k nejúspěšnějšímu páru v Evropě. Marcus se psem BO malinoise Cato vyhrál Mistrovství Evropy v letech 2004, 2005 a dokonce ještě v roce 2008, kdy se konalo ME v Mnichovicích u Prahy.

V ČR byli belgičáci přímo u počátku tohoto sportu díky zakladateli DiscDog klubu ČR Jakubu Štýbrovi, který s fenou BOT Anee Oridix jako první reprezentoval v roce 2005 na ME v německém Neuss a v roce 2007 vyhrál i první titul Mistra ČR v dogfrisbee. Titul pak získal ještě v roce 2009 s fenou BOT Putee Deabei, která je zároveň držitelkou titulů Vicemistr i Mistr Evropy v Super Pro Toss and Fetch (2008 a 2009).

Příliš mnoho jiných BO se v dogfrisbee zatím neobjevuje, a je to škoda, vždyť belgičáci ty lítající placky tolik milují...

Jakub Štýbr

Menu

Klub chovatelů belgických ovčáků v Českých zemích - KCHBO