Novinky > Chov a zdraví > Sledovaná onemocnění v chovu BO a AO

Sledovaná onemocnění v chovu BO a AO

Dysplasie kyčelních kloubů - DKK

Dysplasie kyčelního kloubu je částečně geneticky podmíněná choroba, která se projevuje chybným utvářením až deformitami na kyčelních kloubech, možným důsledkem je pak zhoršený pohyb, kulhání, rychlejší nástup únavy u psa a to zejména ve stáří.

Klub KCHBO požaduje rentgenové vyšetření na DKK jako podmínku pro uchovnění jedince již od 1.1.1995.

Maximální přípustný stupeň pro uchovnění psa i feny je 2/2 – tj. FCI „C“ (lehká dysplasie). Jedinci s vyšším stupněm jsou z chovu vyloučeni. Pro výběrový-selektivní chov se požaduje výhradně DKK 0/0 – FCI „A“ (bez známek dysplasie).

Výsledky vyšetření klub pravidelně zveřejňuje ve zpravodaji i na webových stránkách klubu. Vyhodnocení rentgenového vyšetření provádí některé z pověřených pracovišť u psů a fen starších 12-ti měsíců.

 

 

další onemocnění skeletu:

Dysplasie loketních kloubů - DLK

Dysplasie loketního kloubu je částečně geneticky podmíněná choroba, která se projevuje artrotickými změnami na loketních kloubech, důsledkem je kulhání.

Spondylóza páteře - SA

Spondylóza je degenerativní onemocnění páteře, při kterém vznikají artrotické změny na meziobratlových kloubech a kloubních výběžcích, degeneruje meziobratlová ploténka a tvoří se osteofyty (výrůstky) na obratlech. Tyto příznaky mají za příčinu zhoršenou funkci páteře.

Osteochondróza - OCD

OCD je částečně geneticky podmíněné onemocnění kloubní chrupavky postihující řadu kloubů, větší náchylnost k němu mají velká a obří plemena a rychlerostoucí jedinci. Chrupavka se zesiluje, dochází k nadměrnému růstu, trhlinám a může dojít i k odloučení části chrupavky, tento odloučený kousek pak způsobuje velkou bolestivost.
Nejčastěji se OCD vyskytuje na ramenních kloubech.

Pro belgické a australské ovčáky zatím není vyšetření na  SA nebo OCD povinné, v zahraničí se však již stává běžným. Majitelům psů a fen proto doporučujeme ve vlastním zájmu nechat si psa zároveň s vyšetřením DKK vyšetřit i na další onemocnění skeletu. Při snímkování najednou s DKK je cena tohoto vyšetření poměrně nízká.

Povinnost vyšetření DLK platí pro belgické ovčáky narozené od 1.1.2012 a pro australské ovčáky uchovněné od 1.1.2013, přičemž z chovu je vyřazuje pouze nejvyšší stupeň (DLK - 3)

Výsledky vyšetření klub pravidelně zveřejňuje ve zpravodaji i na webových stránkách klubu. Vyhodnocení rentgenového vyšetření provádí některé z pověřených pracovišť u psů a fen starších 12-ti měsíců.

 

Dědičné oční vady - DOV

Oko psa je možné vyšetřit na 14 dědičných očních vad.  Nejdůležitější je PRA (Progresivní retino atrofie), HC (Dědičná katarakta) a u Australských ovčáků se také vyskytuje CEA (Collie Eye Anomalie).  Důsledky DOV můžou být od horší funkce oka až k předčasnému oslepnutí.

Klub KCHBO má vyšetření DOV povinné pro Australské ovčáky ve štěněcím i dospělém věku. Pro obě plemena je vyšetření DOV povinné pro získání Selektivní chovnosti.
Vyšetření je platné 12 měsíců.

Výsledky vyšetření klub pravidelně zveřejňuje ve zpravodaji i na webových stránkách klubu.
Vyšetření může provést akreditovaný veterinární lékař.

 

Vrozená hluchota

Je onemocnění postihující různé druhy zvířat, mimo jiné i psy. Příčinou je poškození drobných řasinek ve vnitřním uchu. U psů byla dosud popsána hlavně u plemen, která mají bílou barvu srsti, nejznámějším případem je zřejmě dalmatin, kde postihuje významnou část populace. Vrozená hluchota může být oboustranná (pes je úplně hluchý), nebo jednostranná.  Bez specializovaného vyšetření BAER testem jsou jedinci s  jednostranným postižením od zdravých jen velmi těžko rozpoznatelní.

V roce 2007 jsme se v tuzemském chovu poprvé setkali s vrozenou částečnou hluchotou u BO. Do té doby jsme o tomto onemocnění neměli informace a také odborní veterinární lékaři nepovažovali za pravděpodobné, že by se u "nebílého" belgického ovčáka mohlo vyskytnou. Dosud máme velmi málo informací, postižených je zanedbatelné množství a zřejmě se jedná o jiný typ hluchoty, než je například u dalmatinů. 

Klub KCHBO se ale rozhodl pokusit se shromáždit co nejvíce informací o postižených, ale i vyšetřených zdravých jedincích z celého světa, což snad do budoucna pomůže odborníkům dojít k nějakému stanovisku.  Specializovaný web na hluchotu u BO najdete zde.

Hluchota se může vyskytnout samozřejmě u Australských ovčáků, vzhledem k velkému množství bílé barvy v srsti.

Vyšetření probíhá v celkové sedaci, pomocí tzv. BAER testu, jenž sleduje odezvy mozku na zvukové signály. Seznam pověřených pracovišť najdete zde.

 

Cereberální dysfunkce (Ataxie) u belgických ovčáků
> či více...

 

Zdravotní program:  Jedinci BO a AO, kteří mají nejméně 2 nepovinná zdravotní vyšetření (bez ohledu na výsledek) nebo 1 nepovinné zdravotní vyšetření a DNA ověření původu mají nárok na výrazné slevy jak na uchovnění, tak pro rodokmeny jejich potomků. Více viz Směrnice 1/2010

 

Menu

Klub chovatelů belgických ovčáků v Českých zemích - KCHBO